Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka

Niech się wreszcie każdy dowie
I rozpowie w świecie całym,
Że dziecko to także człowiek,
Tyle, że jeszcze mały.

Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka jak każdego roku obchodzimy podejmując działania pozwalające dzieciom poznać ich prawa. Na szczęście przekonanie, że dzieci i ryby głosu nie mają odeszło w zapomnienie i coraz częściej głośno mówi się o tym, że dzieci mają swoje prawa. A my, dorośli, powinniśmy stać na straży tego, by prawa najmłodszych były respektowane.

Dziś w Przedszkolu Publicznym nr 30 w Szczecinie dużo rozmawialiśmy na ten temat. Obejrzeliśmy ciekawą prezentację, w której były wymienione prawa, jakie powinno mieć zagwarantowane każde dziecko. Następnie szczegółowo omówiliśmy znaczenie każdego z praw. Wspólnymi siłami stworzyliśmy piękne wielkoformatowe kolorowanki. W ramach podsumowania dzieci stwierdziły, że wszyscy, niezależnie od pochodzenia i koloru skóry, jesteśmy wyjątkowi i ważni i każdemu należy się szacunek. W ramach ewaluacji zdobytej wiedzy zadaniem naszych przedszkolaków było odróżnienie prawdziwych od fałszywych zdań dotyczących praw dziecka. Z tego zadania wywiązały się znakomicie. Po takiej cennej lekcji nasze przedszkolaki na pewno będą wiedziały, jakie mają prawa i jakie obowiązki. Będą umiały również zakomunikować ich naruszanie, gdy przyjdzie im spotkać się z taką sytuacją.